Üye Girişi
Şifremi Hatırlat Şifremi Hatırlat
| |
Yeni Üyelik Yeni Üyelik

MARAŞDER GENEL BAŞKANLIĞIMARAŞDER GENEL BAŞKANLIĞI
Tel:0212 524 46 46Tel:0212 524 46 46
Faks:0212 621 99 44Faks:0212 621 99 44
infoinfo
@@
marasder.orgmarasder.org

Kahramanmaraş
Dernek Logosu Dernek Logosu


Sol Reklam Sol Reklam

İletişimİletişim Formu Formuinfo@marasder.org
Kaydol
E-Bülten E-Bülten

K.MaraşK.Maraş Canlı İzle Canlı İzle
UlaşımUlaşım Krokisi Krokisi
DavetDavet Bölümü BölümüTanıdıklarınızı çağırın sitemizi canlandırın

BİRGÜL ÖKSÜZ ARAŞTIRDI.

Birgül Öksüz Araştırdı.


defa gösterilmiştir
Kahramanmaraş ve Bakır

BAKIR

Bakır  cezve , bakır tepsi, bakırtas..Bir yapı maddesine dikkat çekmiyor sadece bu tamlamalardaki bakırlar.İlkduyduğumuzda bu yapı maddesinden öte birer duygu uyandırıyor her biri.Bu eşyaların aracı olduğu duyguları getiriyorinsanın aklına.

Bakır cezve kimbilir kimlerin kız istemesine şahitlik etmiştir yada  hangi teyzelerin  yatırıp fal bakacakları kahveleri pişirmiştirde  sohbetlerine bahaneolmuştur.Sofraların pabucu dama atılmadan önce de ailenin bireylerinden biri.Gündeüç defa anne baba ve çocukları etrafında toplarmış. İkame edildikten sonra  hatırayı, hediyeyi ifade eder olmuş.Sevdiklerimizeonların özel olduğunu hissettirebilmek için bir aracılık görevi üstlenmişzamanla.

Hangi görevde, yerde olursa olsun bakır eşyalar  birer duygu ifadesidir ,atölyede kimin elideğdiyse onun hissini taşıyor,kime hediye edersek ona göre şekil alıyor, nerdekullanırsak  kullanalım  ona göre bir köşede yer edinip, anlambarındırıyor.

Aslında bakır da bir canlı gibi.Kullananı,kullanım yeri,kullanma şekli?sürekli bir değişim içinde. İlerde  neyapacağını şimdiden kestiremiyoruz  amaanlamını kaybetmeyeceği aksine zenginleştireceği kesin.

.

YORUM GÖNDERYORUM GÖNDER
  Adınız Soyadınız :
  Mesajınız :
Not : Lütfen küçük harf kullanınız. Maksimum 500 karakter

Önemli Not : Gönderilen mesajlar sistem tarafından kayıt altına alınmakta olup site yöneticileri tarafından görülmektedir. Lütfen bu hususa dikkat edelim ve başkalarını rahatsız edici mesajlar göndermeyelim.
Sayfa Üretim süresi :0,0156

90 212 524 46 46 © 1999 marasder.org
Kahramanmaraş Derneği (Maraşder) http://www.marasder.org

Tam Ekran