Üye Girişi
Şifremi Hatırlat Şifremi Hatırlat
| |
Yeni Üyelik Yeni Üyelik

MARAŞDER GENEL BAŞKANLIĞIMARAŞDER GENEL BAŞKANLIĞI
Tel:0212 524 46 46Tel:0212 524 46 46
Faks:0212 621 99 44Faks:0212 621 99 44
infoinfo
@@
marasder.orgmarasder.org

Kahramanmaraş
Dernek Logosu Dernek Logosu


Sol Reklam Sol Reklam

İletişimİletişim Formu Formuinfo@marasder.org
Kaydol
E-Bülten E-Bülten

K.MaraşK.Maraş Canlı İzle Canlı İzle
UlaşımUlaşım Krokisi Krokisi
DavetDavet Bölümü BölümüTanıdıklarınızı çağırın sitemizi canlandırın

Esra Ertuğrul Araştırdı.


defa gösterilmiştir
Yöresel Lezzet Tirşik

TirşikNedir Nerelerde Yetişir:Tirşik (Bazı yörelerdeTirşik, Tırşık, Trişik)doğada bulunan yaban pancarı veya yılan yastığı'dır. Çokzehirli bir bitkidir, çiğ olarak yenmez.Yemeği ise geleneksel usullerdeyapılmalıdır, aksi takdirde ağzınız yara olur.. Temizlenip doğranan yabanpancarı yaprakları; bir kase yoğurtla çırpılır, nohut ve maraş tarhanası ileberaber birazda ılık su ile kazana konur. Buna ekşitme denir.Tırşik, Akdenizikliminin uzandığı alçak ve yüksek yerlerde doğal olarak yetişir. Kahramanmaraş,Osmaniye özellikle de Andırın / Kahramanmaraş'ta yapılır. Halk arasında"Andırın Doktoru" olarak bilinir. kışın çok sık yapılan birçorbaçeşididir. Aslen Gavur Dağı'na özgü bir yemektir. Emeği çoktur, çokzahmetli bir çorbadır, büyüklerimiz çok şifalı olduğunu söylerler, her derdedeva bir içecektir.

Malzemeler:
Yarım Su Bardağı Döğme
Yarım Su Bardağı Nohut
200 Gr Kahramanmaraş Tarhanası
1 Su Bardağı Yoğurt
Yarım Su Bardağı Un
1 Bağ Tirşik

Yapılışı:
İnce ince doğranan yılan pancarı (yılan yastığı, yılan bıçağı) yıkanır ve birtencereye konur. Ölçü: doğranmış bitkiler tencerenin yarısından biraz fazlaolmalı.Tencerenin içine sıcak su ilave edilir (tencerenin ağzından iki parmakaşağı). Bir miktar da yoğurt, nohut ve döğme (aşurelik buğday) ilave edilipiyice karıştırılır ve bekletileceği yere konur. Bu esnada doğranan bitkilertencerede sıvı içerisinde yüzer durumda bulunur. Henüz soğumamışken tencereniniçindeki bu yüzer durumdaki kıyılmış yaprakların üzerine yavaş yavaş un ilaveedilerek her tarafı unla kapatılır ve hava almaz hale getirilir. Bu esnadatencere fazla hareket ettirilmemeli ki üzerini örten bu hamurlaşmış unbozulmasın. Sonra tencerenin kapağı kapatılıp üzeri de çeşitli örtülerlekapatılıp mayalanmaya (ekşitilmeye) bırakılır. En az 12 saat bu şekildebekletilir. Sonra örtü ve kapak açılır. Üst kısımdaki hamurlaşan un katmanı birkaşıkla alınabildiği kadar alınır. Alınamayan kısım karıştırılır. Sıvınıntadına bakılabilir, ekşimişse ocağa konup kaynayıncaya kadar karıştırılır. Kaynadıktansonra ara ara karıştırılarak 3-5 saat pişirilir. Gerekirse buharlaşan suyunyerine kaynamış su ilave edilerek kıvamı ayarlanır. Yaprakların tadına bakılıppiştiği anlaşılınca  sarmısak ve tuz ilave edilir. İyi ekşitilmişse ekstralimon veya nar ekşisi katılmasına gerek yoktur. Zaten en iyisi de budur. Sıcakda soğuk da yenir. Bulgur pilavı ile yenirse çok lezzetli olur. Not:Kullanılacak bitkiler taze olmalı çiçeklenmiş olanlar yenmemeli.

ESRA ERTUĞRUL
İstanbul Üniversitesi

Din Kültürü ve Ahlak BilgisiÖğretmenliği

1. Sınıf Öğrencisi


YORUM GÖNDERYORUM GÖNDER
  Adınız Soyadınız :
  Mesajınız :
Not : Lütfen küçük harf kullanınız. Maksimum 500 karakter

Önemli Not : Gönderilen mesajlar sistem tarafından kayıt altına alınmakta olup site yöneticileri tarafından görülmektedir. Lütfen bu hususa dikkat edelim ve başkalarını rahatsız edici mesajlar göndermeyelim.
Sayfa Üretim süresi :0,0117

90 212 524 46 46 © 1999 marasder.org
Kahramanmaraş Derneği (Maraşder) http://www.marasder.org

Tam Ekran