Üye Girişi
Şifremi Hatırlat Şifremi Hatırlat
| |
Yeni Üyelik Yeni Üyelik

MARAŞDER GENEL BAŞKANLIĞIMARAŞDER GENEL BAŞKANLIĞI
Tel:0212 524 46 46Tel:0212 524 46 46
Faks:0212 621 99 44Faks:0212 621 99 44
infoinfo
@@
marasder.orgmarasder.org

Kahramanmaraş
Dernek Logosu Dernek Logosu


Sol Reklam Sol Reklam

İletişimİletişim Formu Formuinfo@marasder.org
Kaydol
E-Bülten E-Bülten

K.MaraşK.Maraş Canlı İzle Canlı İzle
UlaşımUlaşım Krokisi Krokisi
DavetDavet Bölümü BölümüTanıdıklarınızı çağırın sitemizi canlandırın

FATMANUR BOYRAZ ARAŞTIRDI.

Fatmanur Boyraz Araştırdı.


defa gösterilmiştir
Kahramanmaraş Dondurması

Bugün dünyada adı dondurma ile yan yana anılan iki şehirvar: Biri İtalya'nın Roma şehri, diğeriyse Türkiye'nin Kahramanmaraş şehri.Roma Dondurması uzun yıllardır birçok dünya ülkesinde biliniyor, tüketiliyor veçoğu ülkede taklit ediliyor.


Son on yıldır Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinde tüketilmeyebaşlanan Türkiye'nin ünlü MaraşDondurması'nın taklit edilmesi ise mümkün değil. Çünkü bu dondurma, tamamenAnadolu topraklarına özgü üç yüz yıllık köklü bir lezzet kültürünün ürünü vesadece Maraş'ta üretilebiliyor.


Maraş'ı bircennet bahçesi gibi kuşatan efsanevi Ahir Dağı'nın eşsiz flora ve faunası budondurmayı benzersiz kılan temel etmenlerdir; bu coğrafyaya özgü kekik, keven,sümbül ve çiğdem gibi çiçeklerle beslenen keçilerin eşsiz kıvam ve aromayasahip sütleri ve olağanüstü bir cömertlikle topraktan fışkıran yabani orkideçiçeklerinin yumru köklerinden elde edilen mucizevi salep Maraş Dondurması'na taklit edilmesi imkansız olanbir lezzet, aroma ve kıvam sağlar.

Kahramanmaraş dövme dondurması, MaraşlıOsman ağanın yabani orkideyi salep yaparken tesadüfen keşfettiği tatlıdır.'Salepli karsambaç' olarak başlayan tatlı, üç kuşak sonra 'Maraş dondurması' olarak tanınmaya başlamıştır.Kahramanmaraş dondurmasının en önemli özelliklerinden biri, keçi sütünden yapılmasıdır.

Ahır dağının eteklerinden beslenen keçilerin sütü önce biruzman tarafından kontrol edilir. 90 °C sıcaklığa ısıtılan sütler, mikro organizmalardanarındırılır. Daha sonra bu süte önce Ahır dağından toplanan salepe şekerkatılır. İyice karıştırılan bu karışım, 6-8 saat dinlendikten sonra -6 °C dereceye soğutulduktansonra tüketime sunulur. İçerisinde A, B, C, D ve E grubu vitaminleri ilekalsiyum fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi minerallerdebulunan Kahramanmaraş dövme dondurmasının 100 gr. sade dondurmada 135 mgkalsiyum, 115 mg fosfor, 100 mg. sodyum, 160 mg. potasyum, 0,1 mg. demir, 130mg. A vitamini, 0,21 mg.E vitamini 0,25 mg. B vitamini ve 0,13 mg. diğervitaminlerden olduğu tesbit edilmiştir.Bugün, Kahramanmaraş dövme ve meyvelidondurma çeşitlerinin, Yaşar Dondurma (Mado),Ferah Dondurma (Edo) ve Kervan Dondurma (Alpedo) kuruluşları tarafından yurtiçi ve yurt dışında dağıtımı yapılmaktadır. Kahramanmaraş dondurması, halenABD, Avustralya, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Bulgaristan, Çin,İngiltere, G.Kore, S. Arabistan, Tunus, Yugoslavya, Kıbrıs, Mısır gibi ülkelere Madove Edo tarafından dağıtılmaktadır.

Yüz ellinci yılına ulaşmış olan bu lezzet serüveni yıllariçinde birçok aşamadan geçmiş, Yaşar Dondurma ve Gıda Maddeleri  bünyesinde birçok şirket ve markayı kapsayangüçlü bir  yapıyı meydana getirmiştir. Eskigünlerin, omzunda dondurma fıçılarıyla mahalle mahalle dolaşan seyyardondurmacılarından rengarenk boyalı tenteli dondurma arabalarına.. Dünyanınçeşitli ülkelerinden turistlerin bir parça anı götürmek için birbirleriyleyarıştığı ve çoktandır Maraş'ın simgelerindenbiri haline gelmiş olan ünlü Yaşar Pastanesi'ne

Özgün dondurma üretiminde bir dünya markası olmaya yönelen MADO'dan  tipmarket dondurması üreten MARDO'ya..Dondurmacılık ve pastanecilik sektöründeki binlerce firmaya donanım ve sunummalları hizmeti veren YAŞAR LOJİSTİK'ten, farklı bir anlayışla yapılanışını veyaygınlaşmasını sürdüren yeni cafeler ve cornerlar zinciri İCEMAR'a.. Dört kuşaktan bu yana devam eden lezzetserüveninin köşe taşlarıdır.
YORUM GÖNDERYORUM GÖNDER
  Adınız Soyadınız :
  Mesajınız :
Not : Lütfen küçük harf kullanınız. Maksimum 500 karakter

Önemli Not : Gönderilen mesajlar sistem tarafından kayıt altına alınmakta olup site yöneticileri tarafından görülmektedir. Lütfen bu hususa dikkat edelim ve başkalarını rahatsız edici mesajlar göndermeyelim.
Sayfa Üretim süresi :0,0078

90 212 524 46 46 © 1999 marasder.org
Kahramanmaraş Derneği (Maraşder) http://www.marasder.org

Tam Ekran