Üye Girişi
Şifremi Hatırlat Şifremi Hatırlat
| |
Yeni Üyelik Yeni Üyelik

MARAŞDER GENEL BAŞKANLIĞIMARAŞDER GENEL BAŞKANLIĞI
Tel:0212 524 46 46Tel:0212 524 46 46
Faks:0212 621 99 44Faks:0212 621 99 44
infoinfo
@@
marasder.orgmarasder.org

Kahramanmaraş
Dernek Logosu Dernek Logosu


Sol Reklam Sol Reklam

İletişimİletişim Formu Formuinfo@marasder.org
Kaydol
E-Bülten E-Bülten

K.MaraşK.Maraş Canlı İzle Canlı İzle
UlaşımUlaşım Krokisi Krokisi
DavetDavet Bölümü BölümüTanıdıklarınızı çağırın sitemizi canlandırın

Hatice Büşra Yıldız Araştırdı.


defa gösterilmiştir
Kahramanmaraş ve Yemek Kültürü

Doğu Akdeniz' de yer alanmadalyalı tek şehir Kahramanmaraşımız her konudaki mükemmelliğini yemekkültüründe de elden bırakmıyor. Kahramanmaraş'ın mutfak zenginliği damaklaradestan yazacak kadar büyüktür. Daracık sokaklarında gezerken mutfakta pişen o güzelyemeklerin kokusuna dayanamaz ve her kapıyı çalmak istersiniz.(*)
   Bazı yemeklerimiz komşu bölgelere farklı baharatlar ve pişirmeteknikleri eşliğinde değiştirilerek yayılmıştır ama aslıyine bize aittir. yemek kültürümüzün geneline acı ve ekşi tatlar hakimdir. bunudoğuya yakın olmamıza ve onlardan baharat yönünde etkilenmemize bağlayabiliriz.Yapımı bir hayli zor ve uğraştırıcı, öyle herkesin becerebileceği türdenolmayan yemeklerimizin tadına doyum olmaz. Bu konuda hünerli annelerimizitebrik etmek gerekir.
   Kahramanmaraş kültüründe tatlılar da önemli yer tutar.  Heryemekten sonra o hünerli ellerden çıkmış tatlılar damaklarımızda harika bir izbırakır.
   Sonuç olarak Kahramanmaraşlıysanız, orda yaşıyorsanız ve yahuthavasını bile solumuşsanız bu lezzetlerden dolayı kilo almamanız mümkündeğildir..
 
K.Maraş yemekleri: tirşik çorbası,leğen çorbası, yavan köfte, suluyağlı köfte, et böreği, mimbar dolması, pancarsarması, acem pilavı, patlıcan kebabı, ekşili bamya, söörme, çiğ köfte, yapraksarması, boranı, şebit, tarhana çorbası, yoğurtlu dövme aşı, ekşili köfte,bezdirme köftesi, bayram çöreği, kabak olması, fıstıklı pilav, ekşili kebap,sömelek köfte, eli böğründe, paça, ekşili çorba, şekerli peynirli börek, kurudolması, sac kavurması, bulamaç....
 
K.Maraş tatlıları: dondurma, unsucuğu, kırma, gün pekmezi, fıstık ezmesi, pestil, çullama, ravanda, baklava,bastık, ilende, samsa, hapısa....
 
*Kahramanmaraş sitesi Ökkeş ustanın mutfağından alıntıdır.
 
saygılarımla...
 
Hatice Büşra YILDIZ...

YORUM GÖNDERYORUM GÖNDER
  Adınız Soyadınız :
  Mesajınız :
Not : Lütfen küçük harf kullanınız. Maksimum 500 karakter

Önemli Not : Gönderilen mesajlar sistem tarafından kayıt altına alınmakta olup site yöneticileri tarafından görülmektedir. Lütfen bu hususa dikkat edelim ve başkalarını rahatsız edici mesajlar göndermeyelim.
Sayfa Üretim süresi :0,0195

90 212 524 46 46 © 1999 marasder.org
Kahramanmaraş Derneği (Maraşder) http://www.marasder.org

Tam Ekran