Üye Girişi
Şifremi Hatırlat Şifremi Hatırlat
| |
Yeni Üyelik Yeni Üyelik

MARAŞDER GENEL BAŞKANLIĞIMARAŞDER GENEL BAŞKANLIĞI
Tel:0212 524 46 46Tel:0212 524 46 46
Faks:0212 621 99 44Faks:0212 621 99 44
infoinfo
@@
marasder.orgmarasder.org

Kahramanmaraş
Dernek Logosu Dernek Logosu


Sol Reklam Sol Reklam

İletişimİletişim Formu Formuinfo@marasder.org
Kaydol
E-Bülten E-Bülten

K.MaraşK.Maraş Canlı İzle Canlı İzle
UlaşımUlaşım Krokisi Krokisi
DavetDavet Bölümü BölümüTanıdıklarınızı çağırın sitemizi canlandırın

SÜLEYMAN CEREN ARAŞTIRDI.

Süleyman Ceren Araştırdı.


defa gösterilmiştir
Kahramanmaraş´ın Kültürü olan El Sanatları

Kahramanmaraş'ın Kültürü olan El Sanatları

   Kahramanmaraş'ın el sanatları, geniş vederin tarihi sebebiyle büyükzenginliğesahiptir. Aradan geçenbinlerce yılarağmen bugün deçeşitlialanlarda birbirinden güzeleserler veren Kahramanmaraş'lı ustaların büyük emek ve sabırla sürdürdükleri el sanatları Türk el sanatlarının binlerce yılık sürekliliğini de gözler önüne sermektedir.

İşte bütün bu çarpıcı özelliklerden dolayı Kahramanmaraş'ın Türk el sanatları tarihinde önemli bir yeri vardır.

________________________________

Kuyumculuk:

Kahramanmaraş'ın en önemli el sanatlarından birisi dekuyumculuktur.

İlde kuyumcu sanatı,Osmanlı Dönemive daha önceki dönemlere dayanmaktadır Tarihten bu zamana kadar devam ederek vekendini geliştirerek yeni modelleri ile piyasadaki yerini her zaman muhafazaetmiştir. Zülkadiroğlu Beyliği zamanındaişlenmekte olan ve günümüzekadar yapılagelen Maraş Burması Kahramanmaraş'a özgü kreasyonları yansıtmaktadır. Bumeslek grubu ile Kahramanmaraş'ta büyük bir iş istihdamı ve şehir ekonomisi'ne önemli katkılar sağlanmaktadır.Türkiye'de altın merkezi olanİstanbul'dan sonra Kahramanmaraş ikinci sıradadır. İşlenen altın takılar ise bölge farkı olmaksızın Türkiye geneline dağıtılmaktadır. Ülkelerin zenginlik ölçübirimi olarak kabul edilen altının bu kadar yüksek oranlarda Kahramanmaraş'a girip çıkması ilimizin birdiğer alandaki gücünügöstermesi bakımındanönemlidir.

 Simsırma İşlemeciliği:

Sim sırma işlemeciliğiKahramanmaraşa has bir işleme sanatıdır. Bu zarif isletmeciliğin örneklerine eskiden Osmanlı Saraylarında şimdiki müzelerde ve bayan kıyafetlerinde rastlamakmümkündür. İşlemeciliğin en bol örnekleri bayan kadifeelbiseleri üzerine, kadife yastık, yatak örtüleri, seccadeler, bohçalar, masa örtüleri üzerine yapılan el isçiliği olarakdeğerlendirebiliriz. Kahramanmaraş Sırma işinin adını gerek yurt içinde gerekse yurt dışında haklı bir şöhrete ulaştırmıştır.Kahramanmaraş'ta sim sırma işlemeciliği çok gelişmiş olduğundan devlet tarafından sim sırmaokulu açılmış ayrıcada KahramanmaraşHalk eğitim merkezi tarafından genç kızlara sim sırma işçiliği kursları verilmektedir. Sim sırma işlemeciliği günümüzde dünya modasına kadar uzanmıştır.Kahramanmaraş'ta kurulan Nakkaşhome sim sırma mağazası tarafından siparişleralınmaktadır.

________________________________

Ahşap Oymacılığı:

Kahramanmaraş elsanatlarından biri olan ağaç oyma sanatı yöredeuzun yıllaröncesinedayanmaktadır.Oymacılık sanatının yöredeorman alanlarındansağlanan hammaddeye dayalı olarak başladığı bilinmektedir. Özellikle ceviz, kavak,gürgen gibi ağaçlar üzerine el yordamıyla iskarpela denilenkesici aletler yardımı ile çeşitlidesenlerin kabartılarak oyulmasına oymacılık denilir. En çok yapılan ve rağbet gören mamuller genellikleçeyiz sandığı,mücevherkutuları,rahle, gazetelik, sehpa takımları, tepsi, tavla, camekan, aynalıklar,isimlikler ve duvar panolarıdır. Bu imalatlar genellikle şehir dışınasatıldığından Kahramanmaraş ekonomisine katkısı bulunmaktadır.

Kahramanmaraş'ta ahşapoyma şirketleri'nin internet üzerinden sipariş ve satış siteleri bulunmaktadır.

 ________________________________

Bakırcılık:

Kahramanmaraş tabakırcılık çokeskilere dayanan bir sanat dalıdır Türkiye'deçok büyük bir öneme sahiptir. Üretilen geleneksel kaplar, kazan, teşt, leğen, hamam leğeni,kulplu tas, süzek,tencere,kuşkana,kapaklı sahan, aşurelik ve bakraç gibi kap çeşitleri bu isimler altında, Türkiye'nin hemen hemen heriline, satılmaktadır.Bunların yanında bakırın üzerineelle yapılandövme isçiliği de evlerde aksesuarolarak kullanılmaktadır. Kahramanmaraş'ta imalatı yapılan alüminyum, krom, çelik mutfakaraç-gereçleri ve pirinçten yapılan (mangallar, saksılıklar) çeşitli aksesuarların yurt içine ve yurt dışına satışıyapılmaktadır. Bu satışlar Kahramanmaraş ekonomisine büyük gelir sağlamaktadır.

Kahramanmaraş Bakırcılıksanatından bazıları ürünler.

________________________________

şgerlik:

Mahalli tabiriyle Köşkerlik diye bilinen"Deri İsçiliği"

Kahramanmaraş'ta önemli bir el sanatlarındadır. İnsan giyimkuşam eşyalarından hayvan koşumlarına kadar çeşitli sahalarda yaygın bir kullanımı vardır Bunlar; pabuçlar, çizmeler, postallar,çarıklar,terlikler, ayakkabı türündendir.

Kahramanmaraş'ta Köşgerlik sanatı'nın ürettiği "Yemeni" çeşitleri.

________________________________

Dokumacılık:

Yurdumuzun birçok yörelerinde olduğu gibi Kahramanmaraş'tadokumacılık temelde göçebekültürüne gelenek ve göreneklerimize dayanır. Yolluk, heybe, torba, kilim, yük çulu, çuval, haral, çadır örtüsü ve göçer eşyalarıdır. Günümüz de teknolojinin degelişmesiyleşu anda Kahramanmaraş'ta modern tesislerde dokumacılık yapılmaktadır.

________________________________

Diğer El Sanatları:

Külekçilik, Dericilik, Saraççılık, Fırıncılık, Köşkercilik, Nalbantlık,Semercilik, Cilt Sanatı, Keçecilik, Gümüş İşlemeciliği, Demircilik, Aba Dokumacılığı, Kalaycılık,Aleflik, Bekerecilik, Boyacılık, Tarakçılık, Çulfacılık, Mobilyacılık, Çıkrıkçılık, Tenekecilik,Değirmencilik, Tabaklık, Hallaççılık,Kavaflar, Kazezler, Sıracılık, Masmalacılar,Mazmunlar, Şerbetçilik, Tüfekçiler, Yazmacılar, Yemeniciler, Tasçılar, Duvarcılar, Çömlekçiler.

AD:SÜLEYMAN

SOYAD:CEREN


YORUM GÖNDERYORUM GÖNDER
  Adınız Soyadınız :
  Mesajınız :
Not : Lütfen küçük harf kullanınız. Maksimum 500 karakter

Önemli Not : Gönderilen mesajlar sistem tarafından kayıt altına alınmakta olup site yöneticileri tarafından görülmektedir. Lütfen bu hususa dikkat edelim ve başkalarını rahatsız edici mesajlar göndermeyelim.
Sayfa Üretim süresi :0,0156

90 212 524 46 46 © 1999 marasder.org
Kahramanmaraş Derneği (Maraşder) http://www.marasder.org

Tam Ekran